Běh na lyžích
Běh na lyžích je významnou sportovní disciplínou, jejímž cílem je v co nejkratším čase zdolat danou trať. První závody v běhu na lyžích se uskutečnily koncem 17. století v Norsku. Ve střední Evropě se první závody uskutečnily roku 1893.
Poprvé se tento sport objevil na zimních olympijských hrách v roce 1924. V tomto roce se ZOH konaly v Chamonix. Zde závodili pouze muži. Ženy se v této disciplíně objevily až v roce 1952.
Počet disciplín z původních dvou stoupl na současných dvanáct. Technika na běhu na lyžích se neustále vyvíjí a mění. Za nejvýraznější pokrok je možné považovat vznik techniky, která je označována jako bruslení. V oficiální terminologii je nazýván volným stylem.
Klasický styl se běží připravené stopě s využitím techniky střídaného běhu a jízdy soupaž. Při tomto stylu jízdu je také povoleno odšlapování v zatáčkách, odšlapování při předjíždění ze stopy a také tzv. stromeček, při kterém ovšem nesmí docházet ke skluzu.
Za volný styl je označení jízdy technikou bruslení. Dnes se využívá zejména oboustranné bruslení, kdy se lyžař střídaně odráží z obou lyží. Podle četnosti odpichů hůlkami se rozlišuje jednodobé bruslení, dvoudobé bruslení, střídané a prosté bruslení.
Nejvýznamnější osobou v běhu na lyžích v české historii je bez diskuse Kateřina Neumannová. Dalšími významnými sportovci v běhu na lyžích jsou Dušan Kožíšek a Martin Koukal.